Izolacja akustyczna


Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych

Hubert Jastrzębski, Właściciel firmy Falcon Acoustics
28 Września 2017

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ogólny komfort akustyczny w biurze. Odpowiednio wysoka izolacja akustyczna pozwala zachować prywatność rozmów w salach konferencyjnych, czy uniknąć rozpraszania w czasie pracy dźwiękami dochodzącymi np. z kuchni.

Skąd pochodzi problem?

    1. Problem niewystarczającej izolacyjności może wynikać z kilku przyczyn:

 

  1. Błędnie dobranej przegrody, np. na skutek źle zinterpretowanych wskaźników, o czym pisałem w tym artykule,
  2. Błędnie dobranych wartości projektowych, np. w przypadku gabinetów dyrektorskich – zastosowanie wymagań dla ścian działowych pomieszczeń administracyjnych,
  3. Źle zaprojektowanych sufitów podwieszanych i instalacji sanitarnych,
  4. Błędów wykonawczych.
W tym artykule zajmiemy się analizą błędu wykonawczego, z którym spotykam się bardzo często w mojej pracy, a mianowicie na niedokładnie zrobionych przepustach technicznych między pomieszczeniami i nieszczelnościami przy łączeniu ściany działowej z inną przegrodą.

Gdy słychać za dużo

Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych zazwyczaj dobierana jest niestety „na styk”, a więc musi być na tyle wysoka, aby spełnić wymagania, jednocześnie nie przekraczając za dużo dopuszczalnej wartości. Ma to oczywiście uzasadnienie ekonomiczne, jednak przez wspomniane błędy wykonawcze przy takim podejściu spadek izolacji spowoduje, że dana przegroda nie spełni wymagań normy PN-B-02151-3:1999.

Poniższe case study dotyczy właśnie podobnego przypadku. Pewna firma inwestycyjna wprowadziła się do swojego nowego biura. Okazało się szybko, że izolacja akustyczna w gabinecie prezesa pozostawia dużo do życzenia, a jego rozmowy słychać w pomieszczeniach przylegających. Nie było to na rękę ani prezesowi, ani pracownikom. Prezes był osobą o doniosłym głosie i lubił z niego korzystać… Dlatego spotkania w salach konferencyjnych przylegających na gabinetu prezesa zawsze miały dodatkowe atrakcje 😉

Ściany mają… dziury!

Po sprawdzeniu sytuacji, diagnoza była jasna. Głównym źródłem przenoszenia się dźwięku przez ścianę była część przegrody ponad sufitem podwieszanym. Panowie na budowie byli niezwykle kreatywni, wycinając otwornicą ok. 100 mm otwory w ścianie, chyba na wypadek, gdyby przewody elektryczne o średnicy max. 10 mm nie chciały się zmieścić 😉
Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych - rury
Rys.1 Zdjęcie przedstawiające ścianę przed wykonaniem izolacji akustycznej

Problem został rozwiązany w następujący sposób:

  • braki w wełnie mineralnej zostały uzupełnione,
  • wejścia rur w ścianę zostały zabezpieczone pianką wibroizolacyjną,
  • braki płyty gipsowej zostały wypełnione szpachlą gipsową
  • cała powierzchnia ściany powyżej sufitu podwieszanego została przykryta dodatkową warstwą gumowej maty izolacyjnej.
Z racji, że pomieszczenie jest gabinetem dyrektorskim w rozumieniu normy PN-B-02151-3:1999, wymagana izolacja akustyczna ścian wewnętrznych wynosi RA1=45 dB. Pomiar wstępny wykazał, że parametr ten jest niespełniony aż o 7 dB. Zastosowane środki dały wzrost o 7 dB, do wartości na granicy normy. Poprawa była bardzo znaczna, obiektywnie oraz subiektywnie.
Izolacja akustyczna ścian wewnętrznych - wykres
Rys.2 Wykres przedstawiający zmierzoną izolacyjność akustyczną przed i po wykonanych pracach

Zaniedbania kosztują

Należy pamiętać o tym, że izolacja akustyczna ścian działowych zależy w bardzo dużej mierze od jakości jej wykonania. Warto przy każdej realizacji dopilnować, aby ściana została zbudowana w poprawny sposób, co pozwoli uniknąć problemów z izolacyjnością, które w niektórych przypadkach mogą się okazać znacznie trudniejsze do usunięcia. Jeżeli również i Ty masz podobny problem czy to w biurze, czy w mieszkaniu, odezwij się i dowiedz, jak mogę Ci pomóc.

Jeśli chcesz na bieżąco dowiadywać się o ciekawostkach ze świata akustyki, zapisz się na nasz newsletter

Czytaj także

Pomiary akustyczne i projektowanie pomieszczeń odsłuchowych

Pokoje odsłuchowe coraz częściej stają się polem do współdziałania między audiofilami i akustykami. Popularność adaptacji akustycznych w prywatnych mieszkaniach i profesjonalnych pokojach odsłuchowych, z tego co widzę, cały czas rośnie, co mnie bardzo cieszy. W dzisiejszym artykule przedstawię moją propozycję wykonania pomiarów akustycznych w takim pomieszczeniu i przedstawię kilka przykładowych wyników wykonanych przeze mnie pomiarów.

czytaj dalej

Pomieszczenie odsłuchowe – jakich paneli użyć?

Co oznacza pojęcie „dobra akustyka pomieszczenia odsłuchowego”? Trudno to pojęcie zdefiniować jednoznacznie. Jeśli jednak mówimy o pomieszczeniu odsłuchowym w prywatnym domu, to mówiąc krótko, jest to pomieszczenie z taką akustyką, w którym właścicielowi słucha się przyjemnie muzyki na swoim sprzęcie.

czytaj dalej